Spevy

spevy sa rozdeľujú na ranné, špeciálne a večerné 

Ranné spevy:
1. Spev ranného zvonu (text)
2. Pocta trom klenotom (mp3, text)
3. Sútra srdca kórejsky (mp3, text)
4. Sútra srdca v jazyku krajiny, kde sa spev spieva (anglická verzia mp3, slovenský text docx, pdf)
5. Veľká dharaní (mp3, text

Špeciálne spevy:
1. Sútra desaťtisíc očí a rúk (úvod mp3, jadro mp3, text)
2. Kwan Seum Bosal (mp3, text)

Večerné spevy:
1. Spev večerného zvonu (mp3, text
2. Pocta trom klenotom 
3. Sútra srdca kórejsky 
4. Sútra srdca v jazyku krajiny, kde sa spev spieva
5. Veľká dharaní


KIDO 

Cvičenie s názvom KIDO znamena v preklade cesta energie: KI - energia, DO - cesta.
Je to veľmi silná a účinná očistná praktika pre naše myslenie a emócie. Má korene v kórejskom šamanizme.
Zenový majster Dae Soen Sa Nim zvykol hovorievať, že jeden deň KIDO dokáže vyčistiť vašu myseľ tak, ako týždenné ústranie (JMDD)

KIDO je cvičenie pomocou spevu, pôvodom zo starej Číny, používané v zen buddhozme, špeciálne v kórejskej tradícii.

Počas cvičenia sa spieva sútra Kwan Seum Bosal, za doprovodu perkusných nástrojov, chrastítka, bubienky, bubny, drevené paličky, tamburíny...).

Namiesto sedenia sa v meditačných blokoch spieva a bubnuje, väčšinou počas chôdze. Kido bývá zvyčajne dvojdenné, ale môže byť aj dlhšie. Táto forma cvičenia je obzvlášť intenzívna, pomáhá dosiahnuť a udržať čistú myseľ. Posiluje vaše centrum (tantien), čistí myseľ a karmu.

Po niekoľkých dňoch KIDO sa cítite ako znovuzrodený.Sú tri druhy spevov: modlitby za prospech všetkých bytostí, sútry a mantry.

Slová spevov sú prepisom čínskych slov do kórejčiny (s výnimkou mantier). Počas spevov má každý zvuk svoj vlastný význam, ktorý môže preniknúť naším vedomím. To je dôvod, prečo sa spevy spievajú akoby to boli mantry – pre silu ich zvuku.

Súčasne učenie vysvetľuje význam slov tak, že sa ich zmysel odráža v mysli a pomáha nám prehĺbiť našu prax.


"...meditácia spevu nie je pre náš osobný pôžitok, aby sme mali príjemný pocit, ale aby urobila náš smer jasným. Aby sme zachránili všetky bytosti od utrpenia, náš smer sa musí stať čistým a osvieteným. Takže keď spievaš, musíš vnímať zvuk svojho hlasu: ty a vesmír ste sa už stali jedným, utrpenie mizne, objavuje sa skutočné šťastie. Toto sa nazýva nirvána. Ak udržíš nirvánu, tvoja myseľ je čistá ako priestor. Čistá ako priestor znamená čistá ako zrkadlo. Ak príde červená, je červená. Ak príde biela, je biela. Niekto je šťastný, aj ja som šťastný. Niekto je smutný, aj ja som smutný. Niekto je hladný, daj mu najesť. Toto sa nazýva veľká láska, veľký súcit, veľká cesta bodhisattvu. Tiež to znamená veľkú múdrosť. Toto je meditácia spevu, zen spevu. "

 

zenový majster Seung Sahn