Meditácia

pravidelné spoločné cvičenia - meditácie:


Košické zenové centrum (program cvičenia)
Bratislavské zenové centrum (program cvičenia)
Piešťanská zenová skupina (program cvičenia)
 

cvičenia, meditácie, ústrania v Európe (zverejnené na web stránke európskej školy Kwan Um)


Správna meditácia znamená porozumieť svojmu pravému Ja.


Táto cesta začína a končí otázkou "Kto som?".

Keď sa na túto otázku zameriate skutočne až do hĺbky, vynorí sa iba jediná odpoveď - "Neviem."
Všetko myslenie je vtedy úplne odťaté a vy se vraciate do svojej mysle, ktorá je pred myslením
- do svojej pôvodnej prirodzenosti.
Ak sa chcete vymaniť z oceánu utrpenia, potrebujete jediný kompas: kompas "Neviem".
Je stále vo vás.
Keď ho použijete, potom zistíte, že správny smer sa moment za momentom objavuje jasne priamo pred vami.
(zenový majster Seung Sahn)


Čo je zenová prax
V zenovej škole Kwan Um používame štyri formy zenovej praxe:
1. meditácia v sede/chôdzi
2.
POKLONY
3.
SPEVY
4. kong-any
Tieto formy sú vyučované a zdieľané vo všetkých zenových centrách ale aj mimo nich napr. vo väzniciach, na univerzitách, v nemocniciach a počas medzináboženských stretnutí v komunite.Meditácia v sede

Cvičí sa ráno a večer, obvykle pol hodinu. Počas ústrania sú polhodinové bloky meditácie v sede prerušovené krátkou desaťminútovou meditáciou v chôdzi.

K sedeniu sa odporúča klasická buddhistická poloha: skrížené nohy, rovný chrbát, oči pootvorené, ruky v mudre, myseľ si je vedomá dýchania.

V kórejskej mníšskej tradícii Čogje nie je meditácia závislá na držaní tela, ale je to stav mysle.

Počas meditácie v sede si praktikujúci stále kladie veľkú otázku ako napríklad: "Kto som?".

Sila tejto otázky zastavuje myslenie a objavuje sa Neviem.

Myseľ Neviem je názov mysle pred myslením.

Môžeme to nazvať myseľ, Buddha, pôvodná prirodzenosť, absolútno, svätosť, energia alebo vedomie,

no pôvodne tento bod nemá žiadne meno ani tvar. Nepripútanosť k akýmkoľvek myšlienkam a návrat k mysli Neviem umožňuje zenovým študentom vrátiť sa späť k ich pôvodnému bytiu.
Meditačné polohy v sede:

lotospolovičný lotos
barmský sedsed v kľaku na stoličke
sed na stoličke


Kong-any

Sú to otázky a odpovede s Majstrom.

Počas ústrania učiteľ predkladá každému študentovi niektorý z kong-anov.

Otázka "Kto som?" je považovaná za prvotný kong-an.

Rád Čogje používa zbierku 1700 ďalších kong-anov z indickej, čínskej, kórejskej a japonskej tradície.

Rozpoloženie vytvorené kong-anom pomáha mysli, aby bola viac pozorná pri meditáciách a každodenných aktivitách.

Jeden učiteľ Zenovej školy Kwan Um povedal: "Ako olovko na konci rybárskeho vlasca pomáha háčiku ponoriť sa hlbšie do oceánu, tak kong-an sprevádza myseľ smerom k hlbokému uvedomeniu, smerom k miestam, ktoré sa dajú inak ťažko dosiahnuť,  pokiaľ človek neudržuje sústavné smerovanie."Komentáre k článku

22.01.2011 15:23:47

andrej bitala
mohli by ste mi prosím posielat kong any da sa to.


24.01.2011 07:56:00

Dusan
zatial to nie je mozne, iba ze sa kazdy den pozriete na nasu stranku, tak sa objavuje stale dalsi kong-an, alebo sa zucastnite niektoreho z nasich ustrani s ucitelom a tam zazijete ozajstny kong-anovy rozhovor a tam aj dostanete nejaky kong-an na domacu ulohu :)


12.05.2011 18:27:10

andrej bitala
ahoj. neviem prelomit sled myslienok pri meditacii. prejde to samo alebo je na to nejaka technika viete mi poradit dakujem.


13.05.2011 07:48:23

Dusan
Sled myslienok nie je az taky problem. Problem je to, ked ti ten sled myslienok sposobuje problem. A na to je zenove cvicenie, aby nas nase vlastne myslienky nevodili za nos. Tomuto hovorime stat sa vnutorne slobodnym, nezavislym a nepriputanym k svojim myslienkam a emociam. Len vtedy si svoje myslienky a emocie vies na 100% a bez problemov uzit a spravne pouzit. Lebo myslienky su vynikajuci sluha ale najhorsi pan. Preto musis opat ziskat nad sebou "vladu" - stat sa svojim vlastnym majstrom :)


15.05.2011 17:31:29

andrej bitala
ahoj. takze pri meditacii alebo meditaciou ziskavame vlastne nadhlad nad myslienkamy a emociamy snazime sa ich vnimat pokojne.


16.05.2011 09:48:07

Dusan
Zenová meditácia (cvičenie) ide ešte ďalej. Toto je len vedľajší účinok :) Zenové cvičenie znamená: "Čo si?" Inak povedané: Čo je to, čo si v tebe hovorí "ja" :) Čiže zen znamená nájsť svoju skutočnú podstatu (základ), ktorý je PRED všetkým tvojim myslením a emóciami. V tomto základe si pevný sám v sebe a nič zvonku (situácie) ani z vnútra (ako napr. myšlienky) ťa nedokážu odviesť od správneho smeru. Ba čo viac, vtedy už neexistuje žiadne "vonku" ani "vnútri", lebo v tejto skutočnej podstate sa "vonku" a "vnútri" jednotia. Je to tak preto, lebo "vonku" aj "vnútri" alebo "ja, moje, mne" a tým pádom aj "ty a tvoje" a "oni a ich" vytvára iba tvoje myslenie - ale podstata je ešte pred týmto myslením. Takto sa ty a celý vesmír jednotíte, utrpenie zaniká a objavuje sa prirodzený "sú-cit" a láska pre všetky bytosti - a tomu sa v zene hovorí správny smer alebo Veľká cesta bódhisattvu. Avšak na to, aby sme dokázali naozaj a reálne zažiť túto našu najhlbšiu spoločnú podstatu a dokonca si to "udržať" za každých okolností, potrebujeme tréning - kondíciu. A na toto nám slúžia spoločné zenové cvičenia. Príď sa niekedy pozrieť a zacvičiť si s nami, aby si to aj ty zakúsil. Teším sa na stretnutie :)


04.05.2012 11:30:42

Tomáš
Dobrý deň prajem Všetkým, Zen Budhizmus je pre mna zaujímavá neznáma, máte niekoho aj v Žiline, skupinu Budhistov, jednotlivca, ktorý je ochotný priblížiť zen budhizmus aj do tejto časti slovenska. D tomas.kreana@gmail.com


07.05.2012 08:39:13

Admin - Dušan
Ahoj, v Žiline sa zenu venuje skupina karatistov z klubu www.dokan.sk Najlepšie bude kontaktovať tam priamo Roberta Mrňáka. Email na neho ti pošlem na tvoj email. Čauko.


19.05.2012 15:32:03

Dead Unicorn
Je nejaký rozdiel medzi zenovou meditáciou meditáciou ostatných buddhistických škôl?


19.05.2012 20:14:28

Admin - Dusan
Zavisi, co tym myslis. Ked myslis na formu, tak sa lisia. Ked myslis na ciel, tak ked su to naozaj buddhisticke, tak su rovnake. A ked nemyslis vobec, tak uz to je najlepsou meditaciou :) potom uz len ostava otazka, ci a ako to vies pouzit.


19.05.2012 23:02:11

Dead Unicorn
Počul som, že napríklad taká Diamantová cesta používa pri meditácii vizualizácie, vy sa snažíte "nemyslieť" (neviem, či som to správne opísal, takže aj preto sa pýtam)


20.05.2012 14:52:11

Admin - Dusan
Zen sa nezaobera velmi ani vizualizaciami ani pracou s energiou, lebo toto vsetko sa odohrava v mysli. Zen ide hlbsie. Zen sa v prvom rade zaobera tym, co je  vlastne tou myslou samotnou? Cize podstatou mysle - takze tym padom aj podstatou vizualizacie aj energie. Ked toto prekuknes, tak aj vizualizacia aj energia mozu fungovat prirodzene, ako treba a nepotrebujes ich uz nijak specialne riesit a cvicit aby si dokazal zit spokojny zmysluplny zivot pre seba i pre ostatnych. A to nie je len zen, to je spravna funkcia ludskych bytosti.


17.06.2012 19:36:39

Dead Unicorn
OK, ešte jedna otázka. Všimol som si, že často počas meditácie sedíte tvárou k stene, aký to má význam? Má to nejak pomôcť pri sústredení?


17.06.2012 21:52:19

Admin - Dusan
Ano, kedze cvicime s otvorenymi ocami, je tak menej veci, ktore by ta eventualne mohli rozptylovat.


08.07.2012 10:49:05

Matúš
Zdravíčko. Cvičil som podľa techník diamantovej cesty... Pozorujem dych a myšlienky nechávam plynúť bez toho aby som ich ďalej sledoval... Je nutné v zene pokladať si otázku "kto som" ? Alebo stačí proste pozorovať dych a ignorovať myšlienky ? matustrgina@gmail.com


08.07.2012 15:47:53

Matúš
Zdravíčko. Cvičil som podľa techník diamantovej cesty... Pozorujem dych a myšlienky nechávam plynúť bez toho aby som ich ďalej sledoval... Je nutné v zene pokladať si otázku "kto som" ? Alebo stačí proste pozorovať dych a ignorovať myšlienky ? matustrgina@gmail.com


09.07.2012 10:37:41

Admin - Dušan
A prečo to robíš? Myslím tú meditáciu? PS: neviem, či si sa už prihlásil na odber nášho emailového spravodaja (na uvodnej stranke vpravo), ale ked nie, tak sa prihlas, budeš dostávať najnovšie infošky...


12.07.2012 12:50:07

matúš
Pre zlepšovanie schopnosti sústredenia... Rád by som sa poučil o celom učení, ale viem sa sústrediť asi ako jesenná mucha...Takže mi to príde ako fajn začiatok... Ak som správne rozumel, tomu čo som prečítal, ide v buddhovom učení o najvyššií možný stupeň nadhľadu... Každopádne mi všetky slová od buddhistických majstrov hrozne sedeli... Príde mi to ako jediná racionálna a logická veda a preto by som rád využil metódy, podľa ktorých je možné dosiahnuť realizácie tejto vedy. Takže sústredenie na úvod :)


12.07.2012 13:32:17

Admin - Dušan
Matúš, na tréning sústredenia tvoja technika stačí. Ale keď chceš dosiahnuť tú "vedu" , ako si to ty nazval, to nestačí. Ozaj a zamyslel si sa niekedy nad tým, že prečo ľudí zaujíma veda? Veda, ktorá v konečnom dôsledku skúma podstatu sveta? Pretože človek si uvedomuje svoju pominuteľnosť a tak sa či už vedome, alebo u niekoho len podvedome logicky objavujú otázky typu: čo je zmyslom života, prečo som tu, čo bude po smrti a čo bolo so mnou pred mojím narodením? A práve poznanie najhlbšej podstaty tieto všetky otázky môže objasniť. Z toho vychádza pradávna túžba ľudstva po poznaní a z toho istého dôvodu aj tvoj záujem o túto "vedu". Takže si prestaň dávať také malé ciele, ako je schopnosť sústredenia a radšej sa zameraj rovno na to najpodstatnejšie: čo je to, čo si v tebe hovorí "ja"? :) A o tom je zen a jeho technika kladenia si otázky Kto som? na čo si sa minule pýtal. Na toto ti len sústredenie nestačí, na to je potrebné dosiahnuť určitú "múdrosť" - skúsenosť. A o ostatnom som už písal v predošlých odpovediach. Tak ti prajem veľa šťastia na ceste k poznaniu, ktoré však má len málo čo dočinenia so štúdiom kníh, ale skôr so sebapoznávaním a skúsenosťou na vlastnej koži. Je to vskutku vzrušujúca cesta ;) a s týmto ti naša škola dokáže pomôcť.


05.11.2012 17:45:37

Juraj M
kedy a kde mam prist v BA? Ak by som sa chcel k vam na chvylu pridat...? Dakujem


06.11.2012 08:04:27

Admin - Dušan
prosim, kontaktujte Bratislavske zenové centrum na 0905/381899, email: bratislava@kwanumzen.sk


29.12.2012 19:01:00

Peter
Dobry den! Chcel by som vediet ako by si zenovy majster poradil zo zlom ? Inak ja nedokazem sediet v zazene a pritom umieraju ludia a deti vo svete od hladu a choroby to nech nikto odomna necaka! A este nieco...ako by zenovy majster rozoznal klamstvo od pravdy? Za pripadnu odpoved vopred dakujem...


31.12.2012 10:00:30

Admin - Dušan
Dobrý deň. Neviem, opýtaj sa zenového majstra... A dokážeš sedieť a čítať túto odpoveď, keď pritom umierajú ľudia a deti vo svete? Keď nedokážeš sedieť v zazene a pritom umieraju ludia a deti vo svete od hladu a choroby, tak čo dokážeš? Prosím, pouč ma, nech aj ja viem. Ale možno si nechcel počuť takúto odpoveď a preto ti dávam ešte jednu a to odpoveď nášho zakladajúceho učiteľa, zenového majstra Seung Sahna na podobnú otázku niekedy v 1985 roku: Otázka: Ako môžeme my pomôcť tomuto hladujúcemu svetu? Zenový Majster Seung Sahn (ZMSS): Už si obedoval? Ot: Áno. ZMSS: Umyl si si svoje misky? Ot: Áno. ZMSS: Dobre. Takže prečo je tu vlastne problém hladu? V tomto svete je zákon príčiny a následku veľmi jasný. Všetko má svoju prvotnú príčinu. Ak jej porozumieš a odstrániš ju, aj tento problém za-nikne. Môžeme zozbierať jedlo a peniaze a poslať ich do Afriky a Indie. Bude to OK, ale aj tak ešte veľa problémov zostane. Najdôležitejšie je odstrániť prvotnú príčinu týchto problémov. Je to ako biliard. Ak strelíš guľu priamo do diery, bude jedna guľa v diere. Ale technika vysokej triedy znamená udrieť do jednej gule tak, aby popadali všetky naraz do dier. Toto je akcia zenového štýlu. Môžeme dať peniaze na pomoc hladným, ale ak zasiahneme ich hladné mysle, môžeme im pomôcť zmeniť ich mysle a oni potom pomôžu svojej krajine. Takže technika vysokej triedy je pomôcť ľuďom naučiť sa, ako si pomôcť. Na svete sú dva druhy hladu: hlad tela a hlad mysle. Hlad tela sa dá utíšiť ľahšie: stačí ľudí nakŕmiť. Ale ľudia s hladnou mysľou potrebujú potravu pre myseľ. Od hladu mysle sa neumiera. Ten-to hlad však spôsobuje, že ľudia chcú moc a ešte viac moci. Hovoria: "Moja cesta je správna a tvoja je zlá!“ Chcú vládnuť tomuto svetu a nechcú stratiť svoju dobrú situáciu. Dnes mnohí z tých, čo hovoria, že chcú svetový mier, sa len boja nukleárnych zbraní. Všetko, čo chcú, je nezomrieť a nestratiť svoju dobrú situáciu. To nie je správny svetový mier. Väčšina politi-kov hovorí práve o takomto mieri. Rusi hovoria: "My chceme mier.“ Američania hovoria: "My chce-me mier.“ Ktorý mier je správny? Hovoria to ľudia s hladnými mysľami, práve tí, čo vyrábajú bomby a nukleárne zbrane. Hovoria o mieri, ale len o hovorenom mieri, nie však o skutočnom mieri. Je tu veľa aj takých ľudí, ktorí nechcú mier. Myslia si, že svet je už taký zlý, že ho treba zničiť. Aj oni si len chcú udržať svoju dobrú situáciu, takže ich mier je len pre nich, nie pre všetkých. Preto ani toto nie je správny mier. "Chcem mier len pre seba“ – takáto myseľ je šialená. Musíš odstrániť túto hladnú myseľ a problém hladného tela zanikne sám. Ak sa navzájom všetci milujeme, navzájom si pomáhame a žije-me v harmónii, potom je aj svetový mier možné ľahko dosiahnuť. Musíš porozumieť tomuto svetu. Amerika vyrába mnoho bômb a nukleárnych zbraní. Prečo? Kvôli vojne to nie je. Ak sa tieto zbrane nepoužívajú, hrdzavejú. Robia to len preto, aby ich museli vyrábať aj Rusi. Avšak komunistické krajiny na to nemajú dostatok peňazí, a tak ich musia vziať z iných odvetví, a preto sa ich ekonomika rúca. Amerika nemá v pláne bojovať, ale rozvrátiť ekonomiku komunistických štátov. Ak sa zrúti ekonomika, objavia sa hladujúci. Teraz je veľmi veľa hladujúcich. Takáto myseľ je veľmi zlá. Rozu-mieš? Vnímaj jasne tento svet a pochopíš, odkiaľ sa berie hlad. Všetko sa deje prirodzene. V Afrike a v Indii (aj v Amerike) sa zabíja mnoho zvierat pre jedlo. Je sa oveľa menej ryže a zeleniny ako v Oriente. Chov zvierat je omnoho náročnejší na pôdu ako pestovanie zrna a zeleniny. Prečo toľko ľudí hladuje? Nie je to výsledok len tohto života, ale je to následok mnohých uplynulých životov. Buddha povedal, že ak chceš porozumieť tomu, čo sa dialo pred týmto životom, pozri sa, čo sa deje teraz. Ak niekto veľmi hladuje, znamená to, že v predchádzajúcich životoch spôsoboval veľa utrpenia a hladu druhým ľuďom a zvieratám, a tak je jeho terajšie utrpenie výsledkom týchto činov. Dnes je veľká nerovnováha medzi hladnými ľuďmi a ľuďmi s prebytkom potravy. Keď ideme jesť, pripravíme si množstvo jedla a potom vyhadzujeme to, čo sme už nevládali dojesť. V Amerike sú tisícky reštaurá-cií, ktoré vyhadzujú množstvo jedla. Ak by sme boli schopní všetko toto zvyšné jedlo poslať do Afriky a Indie, mnohí ľudia by nemuseli hladovať. Rovnako, ak chceš porozumieť budúcnosti, musíš sa pozrieť, čo sa deje dnes. Ako si udržuješ myseľ práve teraz, je prvotnou príčinou toho, čo sa stane v budúcnosti: zajtra, v nasledujúcom živote, v nasledujúcej generácii a ešte neskôr. Tvoja myseľ práve teraz vytvára budúcnosť. Práve teraz ľudia zabíjajú zvieratá na jedlo, plytvajú potravou a radšej míňajú peniaze na zbrane ako na jedlo. Takto si sami vytvárame budúcnosť našimi terajšími činmi. Dnes sa objavuje v novinách množstvo článkov o Afrike. Mnoho ľudí hovorí o utrpení, objavujú súcit, a tak vzniká myseľ "ako im môžeme pomôcť?“ Ak sa táto myseľ pomoci dostatočne rozšíri, bude schopná nájsť a odstrániť prvotnú príčinu svetového utrpenia. Čím viac ľudí dosiahne túto myseľ pomoci, tým viac energie sa spojí a bude možné vyriešiť svetové problémy. Jeden známy Američan inicioval vznik mnohých nadácií pre pomoc Afrike. Myslel som si, že je to vynikajúce, až kým som sa nedočítal, že 30% zozbieraných peňazí išlo do jeho vrecka a iba 70% sa dostalo na miesto svojho určenia. Myslí si: "Robím dobrú vec. Som perfektný.“ Začal sám seba obdivovať. A to nie je správne. Vyzerá pekne len zvonku, nie však zvnútra. V Amerike vzniklo mnoho podobných skupín pre pomoc Afrike. Zbierajú peniaze a posielajú ich do zahraničia. Sú to však len kozmetické úpravy. Ak si hladný, nepotrebuješ kozmetiku. Často takéto aktivity prinášajú len pocit: "Som dobrý, pomáham ľuďom.“ Ale to "ja“ v skutočnosti ľuďom vôbec nepomáha. Nesmeruje k prvotnej príčine svetového hladu. Je to ako miestnosť, v ktorej sa objaví hmyz. Po dezinfekcii je miestnosť na pár dní v poriadku. Po čase sa však hmyz objaví znovu. Dezinfikovanie v skutočnosti nepomáha. Prečo sa tam hmyz objavuje? Musíme sa pozrieť na prvotnú príčinu. V našom prípade je miestnosť príliš vlhká. Ak by bola suchá, hmyz by sa neobjavil. Preto musíme miestnosť vysušiť, či už použitím kúrenia alebo krbu a tak miestnosť zahriať a vysušiť. Hmyz sa už viac neobjaví. Rovnako je to aj s problémom hladu vo svete. Otázka: Môže naše sedenie v meditácii odstrániť prvotnú príčinu hladu v Afrike? ZMSS: Keď som pred štrnástimi rokmi prišiel do tejto krajiny, bol som sám. Nebolo tu žiadne zenové centrum nášho štýlu. Teraz je po celom svete v našej škole veľa centier s mnohými praktizujúcimi. Už mnohí z týchto ľudí začínajú chápať správnu cestu a pravdu. Možno v budúcnosti naše zenové centrá a mnoho iných ľudí po celom svete budú schopní učiť všetkých ľudí s hladnou mysľou, odstrániť hlad ich mysle, a tak odstrániť aj hlad ich tela. Potom bude mier vo svete. Vy však chcete mať rýchle vý-sledky. Chcete niečo poslať hladným a zajtra chcete mať problém vyriešený. To nie je možné. V tomto svete sa príčina a následok objavujú niekedy pomaly a inokedy rýchlo. Tento konkrétny problém utr-penia vznikal stovky rokov a preto možno v tomto živote to ešte nebude možné vyriešiť a možno ani v nasledujúcom a možno ani v ďalšom. Ale my to musíme skúšať život po živote. Je to náš veľký sľub: "Cítiacich bytostí je nespočetné množstvo, sľubujeme, že ich všetky zachránime.“ Preto si musíme všetci vypestovať silné centrum nie len v tomto živote, ale vo všetkých nasledujúcich. Skúšať, skúšať, skúšať 10 000 rokov bez prestania. Vo svete nastal čas obrovských zmien. Sme na konci jedného cyklu a na začiatku nového. Vý-sledkom je veľa nerovnováhy a mnoho utrpenia. Aj hlad je produktom tejto nerovnováhy: sú tu krajiny s prebytkom jedla a na druhej strane krajiny s veľkým nedostatkom. Nerovnováha je chorobou nášho sveta. Ako ju môžeme vyliečiť? Rovnováha znamená poro-zumieť pravde. Ak ti chýba múdrosť, nemôžeš byť v rovnováhe. Preto je pre každého veľmi dôležité nájsť svoju ľudskú podstatu. A preto tu sedíme zen. Takže počas sedenia v meditácii sme vo veľmi dôležitej pozícii: musíme nájsť našu ľudskú podstatu a potom spoločne pomáhať jeden druhému stať sa svetovým mierom. Ako ľudské bytosti sme si všetci rovní. Všetci máme rovnakú milujúcu myseľ. Tak prečo sa musia objavovať hladní ľudia? Musíme nájsť prvotnú príčinu choroby nášho sveta a od-strániť ju. Ak to nespravíme, nikdy nebudeme schopní skutočne pomôcť hladujúcim.


31.12.2012 13:10:32

Peter
To som ja Peter a pisem reakciu na vasu odpoved.Ja si myslim ze pokial bude trpiet co i len jeden clovek vo svete dovtedy nebudem stastny a o take stastie ake poznam u ludi o to nestojim pre mna je to len blaznovstvo,unik od reality.Ja stale musim zamestnavat mysel,raz cvicim jogu,raz kalam drevo,raz sa hram zo psom,raz fajcim,raz to ci ono,len nech sa mysel nekoncentruje,vlastne aj to je unik od reality tohto sveta.Prave teraz si uvedomujem ze jediny sposob ako pochopit zen je praktikovat ho.Vasu odpoved som cital zo slzami v ociach ale to si nevsimajte.Co si od vas beriem k srdcu je"skusat skusat skusat 10000rokov bez prestania" to sa mi najviac paci!


31.12.2012 13:29:30

Admin - Dušan
Dobrý deň, ďakujem za Vašu spätnú väzbu. Áno, tá skúšajúca myseľ je veľmi dôležitá, ale rovnako dôležitá je aj múdrosť, aby sme videli, čo tých 10000 rokov vlastne skúšať. A no to slúži zenová meditácia - hovorí sa, že meditácia a múdrosť idú ruka v ruka. Prajem Vám preto veľa zdravia a sily do hľadania múdrosti a do skúšania v novom roku 2013!


06.05.2013 13:59:24

Peter
Dobry den.Chcem sa opytat?!Pri mojich experimentoch s meditaciou som mal pocit,citil som ze moje telo a mysel niesu moje.V prvom okamihu som sa velmi nalakal ze moje telo a mysel niesu moje tak potom kto som? Ale ...bolo to zaroven take oslobodzujuce pretoze pocitam 90% problemov suvisi prave s telom a myslou.Neviem nato zabudnut preto sa pytam vas na nazor na moj "zazitok".


06.05.2013 15:45:23

Admin - Dušan
Dobrý deň Peter, neviem s akými meditáciami ste experimentovali, ale zen ide ešte o trochu ďalej. Píšete, že ste mali chvíľu dojem, že vaše telo ani myseľ vám nepatria. Zen ide až na koreň vášho "ja", čiže zen znamená zistiť, kto/čo je to, čo má dojem, že mu jeho telo alebo myseľ nepatrí :) Zen sa nestará ani o vašu myseľ ani o vaše telo, ale o "majiteľa", alebo majstra toho tela a mysle. O telo sa stará šport a medicína a o myseľ zas relaxácie a psychológia. Zen sa stará len o jedno: "Čo je to, čo si v tebe hovorí ja?" :D Príďte si niekedy s nami zacvičiť a vysvetlím vám to viac aj s ukážkami meditácie, ktorá vám dokáže dať na to odpoveď.


10.05.2013 11:45:49

Peter
Dakujem za odpoved a za pozvanie k vam do chramu.Aj ked drzim sa slov jedneho s najznamejsich joginov sucasnosti,Christophera Kilhema ktory vo svojej knihe pise ze ak chce clovek meditovat nepotrebuje ani gurua ani ašram ani nic ine ,moze hned zacat.


10.05.2013 11:54:19

Admin - Dušan
Jasne, že meditáciu môžeš prevádzať len tu a teraz a nič k tomu nepotrebuješ viac, ako už máš, ALE len v tom prípade, keď vieš ako :)))


11.07.2013 16:07:31

Peter
Dobry den! Prepacte ze reagujem az teraz.Chcem Vam povedat len tolko ze samotny Christopher Kilham pise vo svojej knihe " bude vam trvat cele mesiace kym sa to naucite/meditovat podla opisanych technik/ ". A este pise ze meditacia sa casom stane neoddelitelnou sucastou vsetkeho.Pre mna je jeho kniha nieco ako pre krestana biblia.Dovolim si polozit Vam jednu otazku. Pan Kilham pise" Vsetky jogove chodnicky-dychacie cvicenia,koncentracia,telesne cvicenia,pestovanie vytrvalosti-nas nakoniec privadzaju k bodu,kde uz netreba nic robit za nicim nedychtit,nedosahovat nijaky ciel".Znamena to ze clovek vdaka meditacii sa casom dostane do situacie ked uz netreba ani meditovat???


11.07.2013 17:19:06

Peter
Este nieco Vam chcem povedat.Na vsetkych zenbudhistov sa usmievam popod fuzi pretoze zenbudhisti si kladu otazku"kto som ja". Ale ako povedal jeden indicky ucitel" ziadne JÁ není je to jen trik k vasmu probuzeni".Dufam ze som neurazil ?


12.07.2013 09:19:41

Admin - Dušan
Aj teraz ste v situácii, keď nemusíte meditovať :) Je to len na vás. Aj po rokoch meditácie budete v situácii, keď nemusíte meditovať... dôležitý je smer, t.j. prečo meditujem? Takže aj najväčší zenoví majstri a jogíni meditujú, aj keď už možno nemusia... Čo sa týka druhého kementára, keď by mi ten indický učiteľ povedal, že žiadne JA nie je, tak by som sa ho opýtal, ako žiadne JA môže povedať: "žiadne JA neexistuje"? :)


12.07.2013 11:06:10

Peter
Neviem ci Vas moj nazor na slova toho indickeho majstra zaujimaju .Vysvetlujem si to tak ze pokial existuje ja, tak sme oddeleny od zvysku sveta. A ja chcem byt jeho sucastou...


12.07.2013 11:30:11

Admin - Dušan
Mňa už dlhšiu dobu veľmi vysvetlenia v tejto oblasti nezaujímajú vôbec :) To sú všetko len slová a myslenie a tie sú vždy len na úrovni toho ja. Preto aj keď niečo človek naozaj intelektuálne pohcopí, napr. tú neexistenciu ja, ako píšeš, tak to naozaj nepomôže, lebo stále to "pochopilo" len to ja, ktore vlastne neexistuje a tak ako mohlo pochopiť? :)) čiže intelektuálne pochopenie je nepochopenie. Jediné východisko a jediná skutočná "múdrosť", keď to môžem tak vôbec nazvať je len "dosiahnutie", čiže vlastná skúsenosť a tú môžme dosiahnuť len prostredníctvom nejakej praktiky, cvičenia a nie myslenia, čítania alebo pochopovania :)


12.07.2013 13:50:32

Peter
Na zaver Vam poviem jeden dobry vtip na ktorom sa smejem cele roky. V Indii davaju na osvietenie aj certifikat. Nieco co sa da poznat,vycitit len intuiciou na to vam daju v indii štempla a podpis. Dobre nie? :)


15.08.2013 14:46:22

Peter
Dobry den. Chcem sa opytat ci veria zenbudhisti na reinkarnaciu? Ked ano tak ako by sa dalo zariadit aby s takeho ludskeho cerva ako ja bol v dalsom zivote cervik? Nase sliepky miluju cervikov idu sa pozabijat.haha


16.08.2013 08:38:23

Admin - Dušan
Dobry den, vobec netuším, v čo kto verí a ani ma to nezaujíma. Dôležitejšie ako hocijaká viera je čo naozaj si a čo so svojím životom robíš? Viera je len to, čo si myslíme, že je alebo bude, alebo najčastejšie, čo chceme aby tak bolo. Viera a skúsenosť sú taký rozdiel ako myslieť si a vedieť. Ako povedala jedna stará pani z nemenovanej dediny: "Myšľec, znači hovno znac." :) OK? Takže keď chces pomôct svojim sliepkam, nemusíš čakať, kým sa reinkarnujš ako červík, ale choď hneď teraz a nasyp im niečo pod zobák :) A potom si dohodni stretko v našom zenovom centre a príď si s nami zacvičiť - odkial si? Dúfam, že nevadí, že ti tykam... ;)


16.08.2013 19:48:11

Peter
To tykanie ma skor potesilo. Ja mladsim tykam a starsim vykam aby som neurazil.Som zo Smolenic kde mame taky krasny zamocek dufam ze viete.A pridem...ak sa nic neposere k vam do chramu.


04.11.2013 02:54:17

vikivajgel
nie je dolezite vediet alebo vidiet....dolezite je pocitit spojenie seba a prirody.....trpim roky velkymi uzkostami a roznymi stavmi....posledne 2 tyzdne som mal velmi hlboku depresiu nevedel som co robit bolesti stavy beznadeje pocity mimoreality a nepochopenia tohto sveta....az som dnes rano po zobudeni a pozreti sa von oknom na stromi a pocitil som to.....vsetka bolest vedie iba k jednemu poznaniu.....poznaniu ze ja nie som nic iba sucast vsetkeho a vsetko je sucastou mna.....ten pocit je oslobodzujuci zrazu pride obrovska laska ku vsetkemu zivemu a uvedomenie si ake su myslienky a ego vlastne iluzie.....budem sa snazit zivit tento stav vedomia vo mne ako sa len bude dat....


23.11.2013 23:21:04

perierat
zdravím. raz sa mi stalo toto. ja som povedal kamarátovi: ja sa už nebojím ničoho! a on mi povedal: vážne? tak ti dokážem že nemáš pravdu. zasmial som sa a neveril som mu. a on mi začal dávať veľa otázok typu: kde pôjdeš po smrti? čo je po smrti? ja som sa započúval a zrazu som sa strašne zľakol tmy ktorú som si po smrti predstavil. a vtedy sa to stalo. akoby niečo vo mne pochopilo že tam je po smrti aj Boh. vtedy akoby sa vyparilo moje ja a nastal nádherný pocit, zdalo sa mi že farby majú nádych do zlata...proste nádhera. cítil som sa akoby som bol súčasťou všetkého a naopak, akoby cez hlavu do mňa prúdila energia a niečo akoby mi vravelo: praj si čo chceš a ja ti to splním. a ja som nechcel nič len ten pocit. cítil som obrovské šťastie, či skôr lásku a celí čas domov som sa od šťastia len usmieval. k večeru prišla za mnou moja frajerka a ja som jej to nevedel vysvetliť. pozerala na mňa ako na blázna. vtedy som pochopil že nemôžem v sebe držať ten pocit a nasledovať ho.(lebo niečo vo mne mi šepkalo že mám isť do sveta a dať o tom vedieť všetkým.) povedal som teda pocitu(Bohu) že musím z toho vystúpiť aby som mohol zachrániť moju frajerku. (proste zostať pri nej, neisť do sveta, dostať ju do toho pocitu a tak ju zachrániť.) na druhy deň až poobede to zmizlo. znova som sa vrátil sem akoby do sna. dnes mam pocit že som urobil najväčšiu chybu svojho života že som to tak vyriešil. pýtam sa: bolo to osvietenie alebo čo? za druhé: ak budem meditovať neurazím tým svoju vieru v kresťanstvo, Boha? za tretie: v poslednej dobe ma prepadli pocity úzkosti. nikdy sa mi to pred tým nestalo? (ten pocit osvietenia či čo to bolo, to sa stalo pred 10 rokmi.) môžem aj napriek tomu meditovať? chcel by som počuť váš odborný názor na to všetko. ďakujem. PS: tie pocity čo som pri tej veci opísal berte s rezervou, lebo ten pocit je milión krát krajší ako keď je človek zamilovaný do baby! a to som bol v živote viackrát takpovediac až po uši zamilovaný!


24.11.2013 16:43:35

Dusan - admin
Ahoj, popisal si zaujimavy stav. Ale stale to bolo dve: ten stav, z ktoreho sa ti nechcelo von a do ktoreho by si rad opat dostal a ten stav druhy, do ktoreho si sa dobrovolne odhodlal. Ten samotny akt, ze si vystupil z toho prijemneho stavu do toho sna, ako pises, bol aktom obdivuhodnym, lebo si to spravil nie pre seba ale pre inych, k tomu ti blahozelam :) tuto mysel si udrzuj, to je mysel bodhisattvu - nie pre mna. Co sa tyka toho stavu, stale tam vsak boli stavy dva: ten prijemny a ten "sen". To znamena, ze to este stale bolo vo sfere protikladov. Osvietenie je pred vsetkym myslenim, pred vsetkymi pocitmi, pred vsetkymi protikladmi. Vtedy nemusis nic opustat ani nic dosahovat ani v nicom zotrvavat, aby si mohol pomahat ostatnym. Preto my tomu v Kwan Um zenovej skole radsej hovorime Neviem :) lebo je to pred pocitmi aj pred myslenim, takze sa to nijak neda pomenovat, ani osvietenie, ani prazdnota ani boh ani energia, tak to volame popravde len Neviem :) Ci meditaciou neurazis svoju vieru v Boha, to zavisi len od teba, nie od meditacie :) Ako mozes urazit Lasku? V Novom zakone sa hovori, ze Boh=Laska ako mozes urazit lasku tym, ze chces na sebe pracovat, aby si mohol viac milovat? Meditacia je len o slobode od svojho maleho ja, aby si mohol pomoct ostatnym sa rovnako oslobodit a tym sa im zbavit utrpenia a zjednotit sa s ostatnym tym, ze tu oddelujucu zlozku, to svoje ego, skrotis. Ako tymto sa da urazit Laska?? Maximalne sa moze urazit tvoja viera - preto som napisal, ze to zavisi len od teba a od tvojej viery ;) Jasne, ze nieco ta "prepadlo" - inak by si sa nepytal?? :)) Ale to je Ok. Pocity uzkosti mozu suvisiet aj s vekom, lebo ked clovek prichadza do stredneho veku, zacne sa zamyslat nad zmyslom svojho zivota, lebo citi, ze uz sa zivot pomaly zacina prehupovat cez vrchol kopca :D Preto prave teraz je casto posledna sanca zacat meditovat a robit nieco so sebou, lebo cim budes starsi, tym tvoje navyky, tvoje ja (ego) budu silnejsie a strnulejsie a tvoja energia zmenit to bude slabsia! Teraz mas mozno poslednu sancu zacat makat na sebe, aby si dohnal, co si mozno zanedbal za poslednych 10-20 rokov. Odkial si? Vedel by si zajst do niektoreho z nasich zenovych centier? Cauko, Dusan.


25.11.2013 20:34:34

perierat
ahoj. som z banskej bystrice. rad by som sa porozpraval s niekym o tom stave co som mal. a ten stav co som ti napisal ze som vstupil ako do sna tak to bolo iba prirovnanie. tym som myslel ze ked som bol v stave Neviem tak to bolo take krasne akoby som sa prebudil zo sna. poplietol som to. prepac. PS: mate aj centrum v banskej bystrici?


25.11.2013 21:24:28

Dusan - Admin
Nemame v BB, ale ked chces, mozes ho zalozit a my ti pomozeme ;) vazne. Len tak vznikaju centra, ze je dopyt :) prid na vikendove ustranie tento vikend do KE.


26.11.2013 11:18:15

perierat
tak som skoro spadol zo stolicky ked som cital tvoj navrh. hehe. ved ja nemam absolutne ziadne skusenosti o meditacii, neviem co vsetko treba na zalozenie centra atd. je to pekna vyzva toto, ale netusim ci by som ju zvladol:) si ma naozaj zaskocil. ale v dobrom.


29.11.2013 12:58:58

perierat
dufam ze som ta neurazil. to by som nechcel. ja som chcel tym len povedat ze ma milo prekvapilo ze ma ani riadne nepoznas a doverujes mi ze by som mohol zalozit centrum.


29.11.2013 13:01:43

Dusan - Admin
V pohode, takze ako si sa rozhodol? Usporiadaj prednasku, sprav reklamu. My ti mozme dodat nejake materialy na to a mozme prist nieco povedat a ked sa na prednaske dohodnete nejaka skupina na dalsich stretkach, tak budete mat sanghu v BB :) len takto vznikli vsetky sanghy...


15.12.2014 20:08:21

Peter
Dobry den.Prosim vas mohli by ste mi podat nejaky kontakt na zenovy klastor v Ostrihome ak este existuje???Rad by som si skusil zivot zenoveho mnicha aspon na jeden mesiac...dakujem


16.12.2014 07:45:09

Admin - Dušan
Zdravím, o zenovom chráme v Ostrihome nemám žiadne informácie už pár rokov a je dosť možné, že už nefunguje, pretože mních, čo to tam mal na starosti už dlhšiu dobu žije v Kórei. Avšak naša škola má dve zenové centrá, kde sa dá dlhšiu dobu (aj mesiac aj viac) praktikovať na tzv. dlhodobých ústraniach. Teraz od januára začne jedno takéto trojmesačné - jedno centrum je neďaleko Brna a ďalšie pri Varšave.


16.12.2014 15:48:46

Peter
V januari nemozem volal som kamosovi a on ze ma bude v januari potrebovat v praci. Prosim mohli by ste mi dat nejaky kontakt na to centrum v Brne?


16.12.2014 15:56:14

Admin - Dušan
kontakt: http://vraznezen.org/?lang=cs


25.12.2014 20:15:49

Miro
Pekne sviatky prajem. Chcel by som sa spytat, ci mate nejake zen centrum v Puchove, alebo v blizkom okoli. Dakujem


25.12.2014 20:48:21

Dušan - Admin
Najblizsie az v Piestanoch. Ale ked zorganizujete prednasku, mohli by sme si na to najst cas a mozno z toho by vznikla nejaka skupina aj priamo v Puchove. Prijemne sviatky.


25.12.2014 20:48:25

Dušan - Admin
Najblizsie az v Piestanoch. Ale ked zorganizujete prednasku, mohli by sme si na to najst cas a mozno z toho by vznikla nejaka skupina aj priamo v Puchove. Prijemne sviatky.


25.12.2014 20:48:33

Dušan - Admin
Najblizsie az v Piestanoch. Ale ked zorganizujete prednasku, mohli by sme si na to najst cas a mozno z toho by vznikla nejaka skupina aj priamo v Puchove. Prijemne sviatky.


28.12.2014 19:28:14

Peter
Dobry den. To som zase ja,Peter.Inak ak budem otravny prosim povedzte mi to na rovinu nemam rad ked mi niekto ani neodpise ako napr. s jogovej spolocnosti.Chcem sa opytat, moze clovek vytvorit aj sam sebe koan? Pretoze ja si rad kladiem otazky nad ktorymi potom premyslam a ktore sa mi vracaju naspat do mysle teraz si trebars kladiem otazku ze"v com mam jasno",je to koan alebo co?


29.12.2014 08:51:02

Dusan - Admin
Myslím, že sme si už potykali :) Ohľadom kong-anov je najlepšie sa stretnúť s nejakým učiteľom priamo v našom zen. centre buď v Košiciach, alebo v Bratislave - tam to nemáš až tak ďaleko, takže dôjdi na nejaké celodenné cvičenie (konajú sa pravidelne, raz do mesiaca v nedeľu). Kontakt na Bratislavské zen. cetrum nájdeš v kontaktoch na tejto web stránke.


10.03.2015 17:08:32

Simona
Dobrý deň, chcela by som sa informovať či sa uskutočňujú meditácie pre začiatočníkov v Košiciach. Totiž ja a moja kamarátka máme záujem zúčastniť sa meditácie po prvý krát a chceli by sme sa viac informovať. Ďakujem za odpoveď :)


10.03.2015 18:28:43

Admin - Dušan
Každú stredu od 18:30 v Dobrej čajovni Masiarska 42 v podkrovi :) tešíme sa na vás :)


10.03.2015 18:29:00

Admin - Dušan
Každú stredu od 18:30 v Dobrej čajovni Masiarska 42 v podkrovi :) tešíme sa na vás :)


15.03.2015 19:46:38

Peter
Dobry vecer. Drobna otazocka-mozem meditovat aj hned po jedle pretoze som cital ze najskor sa moze meditovat az dve hodiny po jedle a mam nervy ak musim tak dlho cakat?! Dufam ze to pozvanie k vam do Bratislavy este plati? Ale najprv musim aspon rok meditovat az potom pridem aby som mal aketake skusenosti.


15.03.2015 22:41:18

Admin - Dušan
Meditovat bu si mal aj pocas jedla, tak neviem naco cakat dve hodiny :) pozvanie do Bratislavy stale plati. Je tam zenove centrum, kde ta urcite radi privitaju. A mozes tam ist aj hned zajtra, ked sa dohodnes. Ziadne skusenosti ti netreba.


17.03.2015 15:21:31

Peter
Len tolko,aby som nevyzeral ako uplny blbec.Po jedle sa clovek citi ospaly pretoze travenie mu ubera energiu ktoru potrebuje mysel na koncentraciu a ospalost nema s meditaciou nic spolocne aspon podla mna...:)


17.03.2015 15:29:37

Admin - Dušan
Zenový masjter Seung Sahn učil: V Číne a Kórei cvičili zen pôvodne len mnísi. Ale po tom, čo sa rozšíril aj na západ, cvičia zen spolu s mníchmi a mníškami aj laici. Toto zmenilo charakter zenu. Naše súčasné učenie je o zene v každodennom živote. Sedieť po celý čas v zazene je nemožné pre bežných ľudí. Zen v každodennom živote znamená cvičiť svoju myseľ stať sa nehybnou. Ako udržiavate nehybnú myseľ? Zanechaj svoje názory, podmienky a situáciu v každom momente. Keď niečo robíš, len to rob. Toto je každodenný zen! Keď si unavený, spi, keď si hladný, najedz sa, keď je niekto iný hladný, daj mu najesť. Meditácia v sede je len zvláštny druh meditácie, jedinečný pre zen, ktorá funguje ako srdce praxe.


17.03.2015 16:21:28

Peter
Co to trepem,prave som si spomenul na jedneho budhistu ktory ucil ze ziadna mysel nieje!Staci zachytit tie momenty medzi myslienkami ked mysel nemysli...Som velmi zvedavy co teraz napisete.:)


18.03.2015 05:31:15

Admin - Dušan
"Staci zachytit…" a uz si ty nieco "zachytil"? Sa v zene vraví, že jazyk nemá kosti, t.j. povedať sa dá hocičo, ale vykonať, zažiť, dosiahnuť, na to je potrebný tréning a zen je o takomto tréningu, o meditácii o cvičení, takže radšej sa nejak zariaď, aby si mohol dôjsť do zenového centra na nejaké cvičenie a pomôže ti to o veľa viac, ako len čítanie alebo teoretizovanie o mysli a výrokoch iných, OK? :)


18.03.2015 11:06:22

Peter
Tie vyroky boli formulovane hlbokym porozumenim samotneho cloveka a ja sa s tymi vyrokmi stotoznujem...Zachytit je nestastne slovo lepsie je pouzit uvedomenie. Je to ako pochopit nekonecny mikrokozmos v nas.haha Ak sa nic neposerie v nedelu som u Vas!


18.03.2015 11:11:04

Admin - Dušan
Kde u nas? Ja som z Kosickeho zen. centra. Ty asi myslis Bratislavske, ze? Tak to najprv musis kontaktovat ich. Kontakty najdes v kontaktoch.


26.05.2015 18:58:02

Peter
Takze bol som u budhistov tusim vadzrajanovy budhizmus to bol ak sa nemilim.ALE...je produktom meditacie aj VNUTORNY pokoj ? Lenze co vsetky zbrane sveta potom utichnu aby bol aj vonkajsi pokoj ktory ma nebude rusit?Dufam ze mi rozumiete? Za moju hlupost sa predom ospravedlnujem...


27.05.2015 08:57:42

Admin - Dušan
Ahoj Peter, vnútorný pokoj nie je priamym produktom meditácie. To nie meditácia produkuje pokoj, ale meditácia ťa dokáže vrátiť k tvojmu pôvodnému vnútornému pokoju, niekedy sa tomu hovorí aj naša skutočná alebo pôvodná podstata. Vonkajší pokoj zas závisí od vnútoreného pokoja ľudí. čím viac ľudí sa navráti k svojmu pôvodnému vnútornému pokoju, tým väčší pokoj bude aj vonku - veľmi jodnoduché a preto je dôležitý pokoj každého jedného človeka aj tvoj! Lebo to je jediný pokoj, na ktorý máš priamy dosah. Takže začni od seba a potom to nauč ostatných - to je význam celého buddhizmu - dosiahni osvietenie aby si pomohol ostatným.


27.12.2015 16:37:18

kubo
cauko, chcel by som poradit, ako mam aplikovat ucenia, poucky a podobne veci,( napr: myslenie sa vzdy zaobera minulostou alebo buducnostou, aj ked sa zda ze sa zaobera pritomnostou, nie je to tak, staci ju pozorovat a kazdy sa o tom presvedci sam, alebo, nie je clovek vo vesmire, ale cely vesmir je stále v ňom, alebo, minulost opúšťaj nie preto ze by bola zlá, ale preto ze je mrtva) aby mi to prinieslo ten osoh ktory hladam, a nie len poznatok, informaciu, nauceny text? ďakujem


28.12.2015 09:48:33

Admin- Dušan
jednoducho: vidím, že už si toho čital dosť a teraz to potrebuješ stráviť, aby Múdrosť týchto slov sa stala tvojou a mohol si ju tak použiť. Veľmi podobné jedeniu, keď niečo kvalitné čítaš, je to ako kvalitné jedlo, ale potom musíš nechať čas organizmu, aby to jedlo strávil, čiže nejesť neprestajne. Keď to strávi, tak máš z toho energiu, ktorá je už tvoja a ktorú môžeš použiť. Čiže kvalitné jedlo je to kvalitné učenie - POZOR, v jedle existuje aj tzv. junk-food :) Jedenie je čítanie, trávenie je meditácia, energia je Múdrosť a akcia je smerovanie.


28.12.2015 09:48:36

Admin- Dušan
jednoducho: vidím, že už si toho čital dosť a teraz to potrebuješ stráviť, aby Múdrosť týchto slov sa stala tvojou a mohol si ju tak použiť. Veľmi podobné jedeniu, keď niečo kvalitné čítaš, je to ako kvalitné jedlo, ale potom musíš nechať čas organizmu, aby to jedlo strávil, čiže nejesť neprestajne. Keď to strávi, tak máš z toho energiu, ktorá je už tvoja a ktorú môžeš použiť. Čiže kvalitné jedlo je to kvalitné učenie - POZOR, v jedle existuje aj tzv. junk-food :) Jedenie je čítanie, trávenie je meditácia, energia je Múdrosť a akcia je smerovanie.


20.01.2016 14:31:49

Peto ultrabezec
Ahojte chcem sa pridať k Vám do skupiny,. dokážem meditovať aj desať hodín pričom mám pocit akoby ušla hodinka...strašne málo spávam. Rád aj celú noc premeditujem :) a nemám pocit že mi to uberá energy,.už som sa raz aj vznášal a urobil som salto dozadu :) pocity ako záplava energio


20.01.2016 15:06:18

Admin- Dušan
Ahoj, ak si z Kosic, zajdi na cvicenie do Dobrej cajovne v Kosiciach niektoru stredu o 18:30, pekny den.


24.01.2016 21:35:17

Matusbujnak
Neviem ci meditujem... ide o to ze ked neditujem, hra mi hudba v hlave , ano cerviky. hudobne.. a ked meditujem robi mi to problem... dost akoze .. napriklad teraz mi zacal hrat trek od dms ... na druhu stranu mi pride nahovno, dost, k tomu ze neviem na com som. Lebo.. nemam nic v hlave len treky.. ehm vazne naprd mi to robi a neviem ci mozem vobec dosiahnut meditaciu.. tak som zvedavy, ci mi niekto odpovie. :) no ale vazne neviem na com som


25.01.2016 08:39:11

Admin - Dušan
Ahoj, odkial si? Dalo by sa stretnut aj osobne? My mame skupiny v Bratislave, v Kosiciach, v Piestanoch a Malackach.


25.01.2016 10:02:23

Matusbujnak
Ani , ani by sa nedalo.. v podstate ja som z dolneho kubina a okolja. Ehm skor teda prakticka prakticka pomoc


26.01.2016 07:55:04

Admin - Dušan
Prečo vlastne chceš meditovať? A akú techniku sa snažíš počas meditácie robiť?


11.06.2016 15:33:29

Matúš
Zdravím. Minulé leto ma pochytili obrovské úzkosti. A keď som hľadal cestu, ako sa z nich von, dostal som sa k Tollemu a meditácií. Od vtedy je v podstate každý deň nejakým zvláštnym stavom. Na jednej strane je tam mnoho krásneho a oslobodzujúceho, na druhej strane ma prenasleduje veľký strach. Začal som rozlišovať mnoho stavov. Ale jeden ma veľmi desí. Mám ho v mysli, viem ako ho spustiť, ale bojím sa ho pretože pri tom zažívam naozaj silné kafe. Je to stav pri ktorom sa tak silno započúvam do ticha, toho jemného pišťania v uchu až sa dostávam do akého tranzu. Začínam sa triasť a prudko sa mi rozbúši srdce. Netúžim po tom, ale prenasleduje ma to, napr. aj v snoch. V sne sa do toho dostanem ešte hlbšie a vtedy ma mnou prechádza akási energia, pokiaľ sa neprebudím. Aj po prebudení cítim ešte silné dozvuky. Čo to, prosím vás, je? Mám sa vykašľať na strach a vybrať sa to naplno preskúmať? Alebo čo s tým? Ďalší strach, ktorý ma prenasleduje, sú hlasy o nebezpečenstve meditácie. Napr. niekto vystúpi z tela von (neviem vlastne či to tak naozaj je) a do jeho tela sa dostane niekto iný. Démon. Vyrastal som v krešťanskom prostredí a je to vo mne silne zakorenené, preto sa tohto strachu nemôžem zbaviť. Čo hovoríte na tieto veci? Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný víkend.


13.06.2016 09:23:54

Admin - Dušan
Odkial ste? Bolo by najlepsie, keby ste sa mohli zastavit na meditacii a tam by sme mohli o tom pohovorit.


13.06.2016 13:33:53

Matúš
Ďakujem za reakciu. Prídem do BA.


17.07.2016 20:11:21

Marek
Mate nejaku skupinu aj v banovciach nad bebravou pripadne okoli?


18.07.2016 08:34:55

Admin - Dušan
Zial, tam nemame ziadnu skupinu, ale ked velmi chcete a zorganizujete prednasku, tak je mozne, zeby sme prisli. Potom sa mozno nejake skupina sformuje, ked budu zaujemci. Vsetky skupiny len takto vznikli, ked bol lokalny zaujem.


18.07.2016 08:34:57

Admin - Dušan
Zial, tam nemame ziadnu skupinu, ale ked velmi chcete a zorganizujete prednasku, tak je mozne, zeby sme prisli. Potom sa mozno nejake skupina sformuje, ked budu zaujemci. Vsetky skupiny len takto vznikli, ked bol lokalny zaujem.


18.07.2016 08:35:00

Admin - Dušan
Zial, tam nemame ziadnu skupinu, ale ked velmi chcete a zorganizujete prednasku, tak je mozne, zeby sme prisli. Potom sa mozno nejake skupina sformuje, ked budu zaujemci. Vsetky skupiny len takto vznikli, ked bol lokalny zaujem.


25.07.2016 21:05:03

Vlado
Zdravim Vas. Som naozaj rad, ze zen a to co prezentuje je aj na slovensku. Koncom augusta pridem na slovensko a rad by som sa zucastnil spolocneho programu.


26.07.2016 08:38:36

Admin - Dušan
Super, a kam na Slovensko?


26.07.2016 11:39:47

Vlado
Konkretne k Trencinu, ale mam akcny radius po celej Europe, a cestovanie po nej ako pracovnu cinnost, takze neriesim, ze pojdem pozriet do BA. Volno mam planovane cca na koniec augusta do polky septembra, asi 3 tyzdne. Mate na ten termin planovane aj nieco ine ako pravidelne meditacie, ktorych sa prirodzene tiez rad zucastnim ?


26.07.2016 11:39:50

Vlado
Konkretne k Trencinu, ale mam akcny radius po celej Europe, a cestovanie po nej ako pracovnu cinnost, takze neriesim, ze pojdem pozriet do BA. Volno mam planovane cca na koniec augusta do polky septembra, asi 3 tyzdne. Mate na ten termin planovane aj nieco ine ako pravidelne meditacie, ktorych sa prirodzene tiez rad zucastnim ?


26.07.2016 11:50:23

Admin - Dušan
pre BA zen. centrum ich skuste kontaktovat na bratislava@kwanumzen.sk, dakujem a prijemny pobyt na Slovensku :)


26.08.2016 06:24:47

Dušan
Dobrý deň. Prepáčte mi prízemnú otázku, ale kde sa prosím Vás dá zohnať taká drevená stolička, ne ktorej sedí žena na obrázku pri meditovaní? (Sed v kľaku na stoličke). Ďakujem za prípadnú odpoveď.


26.08.2016 07:49:29

Admin - Dušan
Zdravim, my taketo stolicky nepredavame, ale mozte sa pokusit pohladat niekde na internetovych obchodoch, mohli by ste nieco zohnat, co uz dnes na nete nekupis? :)


26.08.2016 08:13:05

Dušan
Veď práve že sa mi to na nete nepodarilo vypátrať, preto sa pýtam :-) Veľmi by mi to pomohlo pri meditáciách, pretože mám problémy s krkom, chrbtom a kolenami. Každá meditačná poloha v sede mi rýchlo spôsobí bolesť. A pri sedení na obyčajnej stoličke je to zase až priveľmi "konfortné", takže mám tendenciu "zaspávať". Takže takto je to so mnou, ani z voza, ani na voz... :-))


10.10.2016 15:21:31

Peter
To som zase ja ,Peter. Preco mi tie kongany pripadaju ako vtipy??? Zlata krava povedala"hav,hav"! hahaha :)))


10.10.2016 16:06:19

Admin - Dušan
Ano, je to vtipna technika vyucby :) ale ked nevies, ako s tou technikou konganov pracovat, tak je len vtipna a nic ta nenauci :) ked si to chces vyskusat, najlepsie prist na nejake ustranie vedene majstrom.


17.10.2016 15:07:19

Peter
Dobry den! Prosim mohli by ste mi napisat ten koan ktory tu bol pred par dnami??? Jeden ziak v nom polozil otazku svojmu ucitelovi "aka je posledna myslienka"! Ja tiez hladam poslednu myslienku pred vstupom do vnutorneho ticha... :))) Za odpoved velmi dakujem


17.10.2016 15:11:18

Admin - Dušan
Lutujem, ale neviem, aky kong-an tam bol, lebo tie idu nahodne :) musite si spomenut na znenie, aspon priblizne


17.10.2016 15:11:21

Admin - Dušan
Lutujem, ale neviem, aky kong-an tam bol, lebo tie idu nahodne :) musite si spomenut na znenie, aspon priblizne


17.10.2016 15:11:24

Admin - Dušan
Lutujem, ale neviem, aky kong-an tam bol, lebo tie idu nahodne :) musite si spomenut na znenie, aspon priblizne


17.10.2016 15:11:27

Admin - Dušan
Lutujem, ale neviem, aky kong-an tam bol, lebo tie idu nahodne :) musite si spomenut na znenie, aspon priblizne


17.10.2016 15:12:03

Admin - Dušan
sorry, odpoved mala byt len jedna, ale to mi to tu nejak zblblo :))


18.10.2016 09:44:35

Peter
O tom koane viem len to co som napisal v predoslom prispevku.Budem si musiet pockat zda sa mi ze tie kongany sa po case opakuju... :)))Pridať komentár

Vaše meno

Kontrolný reťazec


Text:


Emailový spravodaj

Prajete si pravidelne dostávať novinky do Vašej e-mailovej schránky?Interné záležitosti sanghy