diskusia o jednej mysli a o jasnej mysli

zn. neviemktosom - Absolutna pravda je ze neexistuje ziadna absolutna pravda......a teraz mi povedzte mnisi existuje absolutna pravda alebo neexistuje absolutna pravda ?

zn. neviemktosom - Mesiar ktoreho zavolal gazda aby mu zabil prasiatko si prave umyva ruky - ktory z tych troch je Jezis ktory Judas a ktory Pilat - ak tomu rozumies si krestan a mas zen - ak tomu nerozumies nie si krestan a nemas zen .....

Fero - Absolútna pravda je vtedy keď stratí prívlastok absolútna . Existencia nejakej pravdy je len predstava ako sen . Prázdnota existuje či nie ?

Fero - Všetci sú mäsiar , gazda a prasiatko , mien je mnoho , podstatne je čo je .

zn. Neviemktosom - Ak je existencia nejakej pravdy len predstava ako sen ako moze prazdnota existovat ?

Fero - Klaniam sa pred tvojím učením .

Dušan - Nevytvaraj absolutnu pravdu, nevytvaraj prazdnotu, ani sen ani predstavy. To vsetko pochadza len z tvojho myslenia. Co vsak ostane, ked vykrocis pred toto myslenie?? V skutocnej prazdnote neexistuje ani len ta prazdnota a skutocna pravda nie je ani absolutna, ani relativna, je prave taka, aka je. Obloha je modra a sive oblaky plavaju sem a tam.

zn. Neviemktosom - Zabi minulost , zabi buducnost a nikam nevykracuj.

Fero - A budem sa snažiť neľpieť na prítomnosti .

zn. Neviemktosom - Vykrocit pred mysel znamena strazit ju a to nie je zenova mysel, nemat minulost nemat buducnost to je zenova mysel a tej bude uplne jedno ze obloha je modra a sive oblaky plavaju sem a tam ........

Fero - Asi je najlepšie nedržať sa ničoho ani mysle ani ne-mysle .Žeby to bola zenová myseľ ?

Dušan - Píšeš, že nejakej zenovej mysli je úplne jedno, že obloha je modrá. Znovu sme tým v ríši myslenia, v ríši protikladov, lebo oddeľuješ zenovú myseľ a modrú obluhu: lebo na jednej strane máš zenovú myseľ a na druhej modrú oblohu, o ktorú sa tá zanová myseľ nezaujíma. Ale tu ide o to, že keď nič nevytváraš, inými slovami, keď len "neviem" (alebo ešte inými slovami, keď sa dostávaš PRED myslenie - ale toto cháp len ako vysvetľujúce slová), tak čo potom? Čo sa vtedy stáva s tvojou mysľou? Čo sa stáva s modrou oblohou? Čiže čo sa stáva so subjektom a objektom keď sme PRED dualitou? Inými slovami: Keď práve teraz máš myseľ jasnú a čistú a pozrieš sa na oblohu, je tvoja myseľ a obloha rovnaka alebo odlišná? Na túto otázku mi odpovieš, že moja myseľ sa o oblohu nestará?? :)

zn. Neviemktosom - Ked je dualita znicena a akekolvek rozlisovanie skoncene subjekt a objekt, ja a nie-ja sa zjednotia a stavaju sa JEDINOU MYSLOU -mozes jej hovorit Boh,Budha,Univerzalna mysel to je jedno ale uz tu nie je VNIMAJUCI A VNIMANE a neuvidis nic ale zazijes stav PRAZDNOTY -ziadna modra obloha

zn. Neviemktosom - Na tvoju otazku-keby som sa teraz pozeral na oblohu a videl by som tam nejaku oblohu bol by som v dualite a nemal by som zenovu mysel.

zn. Neviemktosom - Ale inak s tebou suhlasim ze tam ta kopa hnoja je......


Dušan - Máš pravdu, keď udržuješ JEDINÚ MYSEĽ (ako píšeš vyššie), tak tam nie je nič, dokonca ani toto nič :) Ale tomuto hovoríme myseľ samádhi, alebo žiadna alebo prázdna myseľ - ale to nie je cieľom zenového cvičenia. Môže sa to počas cvičenia objaviť, ale to nie je cieľom. Samádhi je dobré na to, aby vyčistilo tvoju myseľ. Ale keď je už tvoja myseľ čistá, tak je ako veľké čisté zrkadlo. To znamená, že dokáže obsiahnuť (odrážať) všetko, čo sa pred ním objaví - keď modrá obloha, tak zrkadlo je len modré, keď sivé mraky, len sivé mraky. Vtedy je všetko také, aké je - všetko je pravdou. Preto hovoríme, nezastaň pri samádhi, ale sprav ešte jeden krok od tzv. "jedinej mysle" k tzv. "jasnej mysli", ktorá je ako zrkadlo. To je zen. To je schopnosť "mysle" - nie len byť čistá a prázdna, ale aj odrážať skutočnosť. Niektorí ľudia ostávajú len pri samádhi ("prázdne zrkadlo"), dokonca sa ktomu dá veľmi ľahko pripútať, pretože tam nie je žiaden problém, žiadne pocity - úplne nič. Avšak vtedy majú vážny problém, pretože pripútanosť k prázdnote je jednou z najťažších pripútaností. V zene sa od pradávna hovorí, že vtedy ti nepomôže už ani Buddha :) Toto je často cieľom new age meditácií alebo rôznych hinduistických cvičení, ale zen je veľmi praktický, zen je o jasnej mysli, nie o jedinej mysli. Len prostrednictvom tejto "jasnej mysle" môžeš dosiahnuť pravdu (skutočnosť), ktorá je len taká, aká je: obloha je modrá, strom je zelený. Avšak ani to ešte nie je koniec cesty ;) Keď toto dokážeš, stále je ešte potrebné spraviť jeden ďalší krok a tým je tzv. funkcia tejto pravdy. To znamená, ako táto pravda funguje v tomto svete, inými slovami, ako dokážeš to, čo si cvičením dosiahol, použiť vo svojom živote vo vzťahu k ostatným bytostiam? A až toto je ozajstný zen, ozajstný buddhizmus. Lebo až tu sa objavuje pravý súcit a pravá láska a HLAVNE jej fungovanie cez teba tu a teraz pre všetky bytosti. Dovtedy ten pomyselný kruh tvojej cesty nie je to úplný.

zn. Neviemktosom - v mojej mysli nie je ziadne zrkadlo......ALEBO BY TAM NEJAKE MALO BYT ?????

zn. Neviemktosom - Ak je v mysli myslienka na zrkadlo je tato MYSEL CISTA A JASNA AKO ZRKADLO ?????

Dušan - Môžeš si ešte raz prečítať, čo som písal. Nikde som nespomenul, že v mysli má byť nejaké zrkadlo, alebo že myseľ je zrkadlo, to bolo len prirovnanie: "...AKO zrkadlo..." Nebuď pripútaný k mojim slovám. Tie sú len ako ten povestný prst ukazujúci na Mesiac. Keď sa budeš držať mojich slov, bude ti to na nič a ujde ti to, na čo poukazujú - maximálne sa z toho potom stane nejaká zvrhlá a zbytočná intelektuálna hra a na to nemám chuť strácať čas. Bude lepšie, keď si prídeš k nám niekedy zacvičiť a vyskúšať si to na vlastnej koži - bude to lepšie ako tisíc slov (neviem, kde bývaš, ale máme centrá v Bratislave aj v Košiciach a každý mesiac robíme celodenné cvičenia, na ktoré sa oplatí docestovať aj z väčšej diaľky). Ahoj.

zn. Neviemktosom - Ale ja som mal na mysli TVOJU MYSEL......

zn. Neviemktosom - Moja mysel berie veci take ake su , registruje ich ale nezaujima k nim ziadny postoj a nevytvara si o nich ziadne myslienkove konstrukcie a preto sa v nej vsetky veci stavaju vo svojej podstate prazdnymi. Moja mysel vie ze tamtomu sa vravi nebo tamtomu strom a tamtomu buddha ale nezaujima k tomu absolutne ziadny postoj a preto ked vidi nebo nevidi ziadne nebo ked vidi strom nevidi ziadny strom a ked vidi buddhu nevidi ziadneho buddhu ....ALE VIDI SAMU SEBA vo svojich nespocetnych formach ....Takej mysli sa nic nemoze zrkadlit lebo vo vsetkych veciach poznava samu seba.

Dušan - OK, posledná vec, ktorú na teba mám. Keď tvoja myseľ stretne psa (ktorý je tiež len iná forma tvojej mysle, čiže vlastne stretne samu seba, ako píšeš vyššie) a ten na teba vyskočí a silno zašteká, tak ste vtedy ten pes a tvoja myseľ, rovnakí alebo odlišní? Čo odpovieš? Keď odpovieš odlišní, tak si pripútaný k forme a pojmovému mysleniu a to ty podľa toho, čo si písal, nie si, lebo si napísal, že tvoja myseľ nevytvára žiadne myšlienkové konštrukcie a tak sa v nej všetky veci stávajú prázdnymi. Keď odpovieš, že rovnakí, tak si pripútaný k prázdnote, ale to tiež nie si, lebo si napísal, že tvoja myseľ vidí samú seba v nespočetných formách. Keď odpovieš ani rovnakí, ani odlišní, tak si pripútaný aj k prázdnote, aj k forme - dvojitý problém :) Keď nepovieš nič, znovu si pripútaný k prázdnote. Takže ako odpovieš?

zn. Neviemktosom - Moja mysel ked vidi psa nevidi ziadneho psa ak by nejakeho videla bola by rozdelena na dve casti a ocitla by sa v dualite tak ako tvoja mysel......

zn. Neviemktosom - A to ze moja mysel nevidi ziadneho psa mi vobec nebrani v tom aby som sa s nim maznal a miloval ho.....

Dušan - OK, ale mňa raz pohrýzol "žiadny pes", dúfam, že tebe sa to nestane :))))

zn. Neviemktosom - Dakujem dam si pozor......a ked ta tento ziadny pes pokusal bol vo vnutri tvojej mysle alebo mimo nej ?

zn. Neviemktosom - Pretoze ak bol mimo tvojej mysle musel to byt pre teba realny skutocny pes ale ak bol vo vnutri tvojej mysle tak to nebol ziadny pes....UZ ROZUMIES ....?

Dušan - Chvíľu sa mi zdalo, že si "bystrozraký lev", ale keď nevieš, že pes šteká hav, hav a niekedy aj chňapne po ľudoch, tak rozumieš jednej, ale nerozumieš dvom - lebo si uviazol niekde v prázdnote svojej podstaty. Dufam, že raz sa ti odtiaľ podarí spraviť ten povestný druhý krok smerom k pravde a jej správnej funkcii pre všetky bytosti. Pekný deň.

zn. Neviemktosom - Urob toto -zober si ceruzku a kus papiera a napis nanho male jednotky ale usporiadaj ich tak aby vytvorili velku jednotku. Na pocte nezalezi ale musis ich usporiadat tak aby tvorili opet jednotku pretoze co je dole je aj hore. Najprv ti to vysvetlim z krestanskeho pohladu - existuje iba jeden boh - velka jednotka - boh stvoril vsetky veci na svoj obraz - male jednotky - boh je vo vsetkom a vsetko je v bohu. Teraz ti to vysvetlim z hladiska casu - dole plynie cas - male jednotky - hore neplynie cas - velka jednotka.Teraz ti to vysvetlim z hladiska mysle - hore je jedina mysel- velka jednotka - dole su individualne mysle - male jednotky - pokial si v individualnom vedomi teda v malej jednotke vsetky veci a teda aj pes su mimo tvojej mysle a realne pre teba existuju , ako dalsie male jednotky , a si v dualite. Ak je tvoje vedomie v jedinej mysli teda vo velkej jednotke si v JEDNOTE a vsetky veci uz nie su mimo teba ale v tebe. Takze ak vidis napriklad psa vies ze je to tvoja vlastna mysel. Hlupaci si myslia ze napriklad 1+1+1+1+1=5 ale mudry vie ze 1+1+1+1+1=1 lebo cislo 1 je alfou a omegou zaciatkom aj koncom , a preto sa nikdy nedostavaju do duality. Cislo 1 je absolutne transcendentalne cislo , je to konecne cislo ktore obsahuje vsetky ostatne veci ako male jednotky v sebe je to jednota , boh , jedina mysel , mozme tomu hovorit ako chceme ale toto cislo sa neda prekrocit lebo ak sa o to pokusis - teda si myslis ze 1+1=2 si v dualite si ako padly anjel lebo spadnes z velkej jednotky boha dole do mnohosti z vecnosti do casu z jedinej mysli do individualnej mysli.

Dušan - amen

Fero - Aj dve dharmy sa vedia riadne pobiť .

zn. Neviemktosom - To nie je ziadny argument.Si uvezneny v dualite v tvojej hlave je raz to raz to raz tam plavaju oblaciky raz je tam pes a kadejake nezmysli nedokazes sa zbavit pojmoveho myslenia vytvaras neustale mentalne konstrukcie a stelujes sa do pozy ucitela vdaka nejakym vedomostiam vycitanym z pochybnych kniziek a nepovedal si nic autenticke povodne a smerujuce k mysli samotnej - chcel by si sa dostat pred mysel asi nechapes ze mysel a buddha je to iste no tak sa pred neho postav budeme mat aspon buddhov dvoch , myslis si ze pravda je to co prave vidis teda oblaciky atd. druhy clovek v amerike nevidi ziadne oblaciky lebo je tam prave tma takze nechapes ani to ze kazda individualita vnima iba cast reality pretoze ty si velky zenovy ucitel a pravda je to co vidis ty , a tak ostatne veci v podstate ani neexistuju vsak , to si sa mohol kludne dat na drogy a nemusel si studovat zen .....

Dušan - Zdalo sa mi, že si mal najakú otázku a hľadal si odpoveď, ale sorry, že som to zle odhadol. Ty si si zjavne len chcel niečo potvrdiť. Je mi ľúto, že ti to tu nevyšlo :( Možno ti to vyjde na nejakom inom fóre...Komentáre k článku

29.10.2011 22:37:56

Martin
:-) pán "neviemktosom" príliš myslíš. logicky sa snažíš pochopiť nelogické. dívaš sa stále na jednu a druhú stranu mince, no nejde ti to do hlavy, pretože sa nevieš dívať na mincu ako takú


01.11.2011 10:13:09

Fero
Raz sa tá kobyla myslenia unaví a ustane myslenie a s nim spojený dualizmus . Potom bude len minca a jej strany splynú v nekonečno . Logika a jej funkcia bude v súlade s "neviem" a nelogický sa bude zdať smiech satori .


11.03.2015 12:19:39

Andrej
Ahoj :-)) Mne táto diskusia veľmi pomohla DAKUJEM. Najme tá časť že sa nemáme pripútavať len k prázdnote ale dôležitá je aj jasnosť. Jasnosť a Prázdnota spolu so súcitom a láskou k cítiacim bytostiam :-))


11.03.2015 12:40:32

Andrej
Sadám k papieru, nepretržité záchvevy mysle, neporiadok útržkov času, celý ten obsah. Koho to je? Rôzne postoje a myšlienky akoby osoby. Koho to je? Samé putá, emocie, pocity, ako nepretrhnutelné reťaze. Koho to je? Množstvo postáv, vecí, rôzne tváre a vzťahy. koho to je? Koho je ten nekonečný kruh ??Pridať komentár

Vaše meno

Text: