o afirmáciách (pozitívne formulovaných vetách)


otázka:
Čo si myslíte, ako je to s afirmáciami? Myslím tým pozitívne formulované vety,ktoré vraj transformujú naše myslenie. Môže to takto fungovať? Vyšlo o tom vela kníh, ako si splniť svoje priania ... - Zuzana


odpoveď: Niekomu to naozaj môže pomôcť. Pozitívne naladenie je určite príjemnejšie ako negatívne. Afirmácie sú niečo ako pozitívne "hecovanie" samého seba (keď mám použiť športovú terminológiu) - ako keď sa boxerista pred zápasom sám prefacká, aby sa nabudil na súboj a tým sa príblížil k túženému víťazstvu. A tiež máš pravdu, že môže dôjsť aj k transformácii myslenia. Avšak hociako transformované myslenie zostáva vždy len myslením. Keď si pripútaná k svojmu mysleniu, keď sa s ním stotožňuješ, budeš sa stotožňovať aj s tým transformovaným a možno ešte viac! Lebo bude pozitívnejšie, príjemnejšie, krajšie a možno k tomu pristúpi ešte aj hrdosť na to, že si si to sama vlastným snažením takto natrénovala... Pripútanosť k mysleniu a stotožňovanie sa s ním je však nevedomosť. Tvoja skutočná podstata nie je závislá od tvojho myslenia. Zen znamená prebudiť sa z nevedomosti do svojej skutočnej podstaty, ktorá je PRED myslením. Prebúdzať sa z dobrého sna sa nám väčšinou nechce. Je ako zlatá klietka. Je síce zlatá a pekná, ale stále je to klietka. Zen je o ceste k ozajstnej slobode. Keď budeš slobodná, potom môžeš kľudne použiť afirmácie, čokoľvek na pomoc druhým. Veľmi slobodne :) Preto je dôležité ujasniť si, čo chceš dosiahnuť a do toho potom vložiť svoj čas života a energiu, ktorá ti tu na zemi ešte ostáva... - Dušan, starší učiteľ dharmy




09.02.2013 18:54:11

Marcel
Ahoj Dušan, je teda lepšie aj v čase veľkej krízy prejsť k snahe o myseľ pred myslením? Nemôžme sí napríklad pomôcť afirmáciou zmeniť situáciu na povedzme znesiteľnú? Do afirmácie často vkladáme určitú nádej . . . čo nám ostane potom?


11.02.2013 09:51:42

Dušan - admin
Ahoj Marcel, práve v čase krízy! Celú túto krízu má na svedomí len naše myslenie - a konkrétne afirmácia: "Chcem viac!" :) Len vtedy dokážeme zachránit tento svet, keď naše myslenie bude vychádzat z "pred myslenia", čiže z podstaty, ktorá je spoločná pre celý tento svet a nie z nášho ega, ktoré sa zo sveta vyčleňuje a tak myslí len na seba. A keď každý má také ego, tak zákonite to končí vojnou všetkých eg :) medzi sebou a vojnou ega s prírodou. Čiže len návrat k našej spoločnej podstate môže urovnať konflikt a nastoliť spoluprácu v láske a súcite nie len medzi ľuďmi, ale aj s ostatnými bytosťami. Ekonomická kríza je len dôsledkom krízy nášho prístupu k životu, čiže nášho myslenia, presvedčenia. Keď toto nezmeníme, naozaj žiadnu krízu neprekonáme, len ju možno opäť len transformujeme do iného problému. Možnosť dosiahnuť svoju skutočnú podstatu a pochopiť tak zmysel svojho života, nie je dostatočná nádej?? A čo nám ostane? Modrá obloha, zelené lesy, láska a súcit so všetkými bytosťami - to je to, čo ponúka zen.


11.02.2013 22:23:37

Marcel
Ďakujem pekne za odpoveď, bojím sa tomu veriť :-) ale skúsim to aplikovať.


12.02.2013 08:38:18

Dušan - admin
Niekde v južnej Amerike žijú indiáni, ktorí sa boja, že keď sa večer nepomodlia za východ slnka, že ráno nevyjde. Nemusíš sa báť ani ty (zanechat svoje afirmacie), slnku to je jedno :) My tomu "aplikovaniu", ako ty píšeš, hovoríme cvičenie. Je to "zručnosť" ako každá iná, napr. hra na klavíri - nestačí pochopiť následnosť nôt a teóriu hudby, ale je potrebné pilné cvičenie a teoria je len ceresnicka na torte. Dnes ludia tomu nerozumeju a zamienaju si tortu s ceresnickou. Myslia si, ze ked chapu zen, ze uz je to vybavene. Takze to aplikovanie, cvicenie je dolezite a najlepsie v nejakej skupine podobne sa uberajucich ludi - v sanghe. Odkial si? Na Slovensku totizto mame vo viacerych mestach skupiny, s ktorymi by si to mohol skusat aplikovat :)


12.02.2013 20:50:07

Marcel
Ďakujem pekne, už som si našiel v kontaktoch.



Pridať komentár

Vaše meno

Text: